4 Ocak 2009 Pazar

Perrotta ne iş yapar?


İtalyan basını oynayan oynamayan herkese dedikodu çıkarabiliyor. Bir kaç gün önce de Roma'nın ben diyeyim 5 siz deyin 3 para etmez adamı Perrotta ile O.Lyon'un ilgilendiğini yazmışlardı.

Acaba ben mi sevmiyorum Perrotta'yı yoksa harbiden kötü mü bilemiyorum. İtalya milli takımında oynadığı kadarını biliyorum berbat. O adamın o Roma orta sahasında oynaması mümkün değil. Roma'yı yakından takip etmiyorum ama istatistikleri bu yıl yedek kaldığını söylüyor ( sakat olup olmadığı konusunda bir fikrim yok, günahını almak istemem açıkçası).

Lyon söylentilerine gelince; Menejeri Beppe Bozzo basında çıkan haberleri yalanlamış:

We are not worried about his future; there are many Roma players whose contracts will expire in 2010. I am in touch with Sports Director Pradè, for the moment we have not received a concrete offer but we were rassured about the fact that when the contracts'question will be faced, they will also evaluate Simone's situation. For us is not a financial question. All that Simone wants is to end his career in Rome. O.L.? I don't know anything about it and, as far as I am concerned, they have not taled with Roma either. If we could evaluate this option if we wouldn't find an agreement with Roma? I respect Roma too much to answer to such a question".

2 yorum:

Juan y Fer dedi ki...

Hello
Simone is an important player for Roma, so it must look for his continuity.
Regards,
http://saqueneutral.blogspot.com/
(a blog about sport in English and Español)

selaminko dedi ki...

bende sevmem kendisini.