11 Aralık 2008 Perşembe

2. tur öncesi


2. tura kalan 16 takım; bunların 4'ü İngiliz, 4'ü İspanyol, 3'ü İtalyan. Geri kalan 5 takımın ise 2'si Portekiz takımı ve 1'er tane de Fransa, Almanya, Yunanistan temsilcisi var. İngilizler geçen yıl da darbe vurmuştu bu yıl da tam gaz gidiyorlar; zaten kimse onların elenmesini beklemiyordu, hatta Chelsea ve Arsenal'in grup 2.si olması sürpriz olarak nitelendirilebilir. Bu yıl boğalar da 5. viteste gidiyorlar. Son 16'nın en büyük sürprizi Yoncalar gibi görünüyor...Chelsea-Inter-Real Madrid ve Arsenal grubun favorisi olmasına rağmen 2. sırada tamamlayabildiler. Bu da demek oluyor ki 2. turda sağlam maçlar izleyeceğiz. Özellikle Chelsea'nin zor bir dönem geçiren Roma'nın arkasında kalması Rus patronun canını sıkabilir. Olası bir Barça eşleşmesi Chelsea'yi eve erken yollayabilir. Ya İnter'e ne demeli. Canı sıkkın bir diğer patron da Moratti gibi görünüyor. Üstelik İnter, Roma gibi bir takımın değil, Pana'nın arkasında kaldı. Real Madrid'in Juve'nin arkasında kalması benim için sürpriz olmadı; tamam Juve'de ahım şahım oynamıyor ama Real Madrid Perez dönemi bitti biteli dengesiz. Avrupa'da Real'den kupa beklemek hayal olur. Real bu yapıyla UEFA kupasını dahi alamaz...Grupların yarısında favorilerin 2. olması, kura çekiminde liderlik avantajını biraz azaltmış görünüyor. 2 İngilizin 2. olması grup liderlerinin canını sıkabilir. Özellikle Panathinaikos ve Porto İngilizlerle eşleşmek istemeyecektir.

Hatta sonuç itibariyle 2. olmak bir bakıma daha avantajlı görünüyor. Zira olası eşleşmede gelebilecek Porto ve Pana var. Liderler için ise en kestirme yol Sporting'den geçiyor.UEFA yolcularına bakacak olursak ilk gözüme çarpan Fiorentina elbette. Zanzi'nin tabiriyle Fenerbahçe'nin grubunda olsa güle oynaya çıkardı ama grubunda 2 "takım" olunca UCL büyük geldi Floransa'ya. Kiev grupta sonuncu olur demiştim; Fenerbahçe geçen yıldan uzak olunca UEFA kesti Ukrayna ekibini. Aab için UEFA büyük onurdur. İskoçya kötü günler geçiriyor. Diğer 3. ler ise gruplar belli olduğunda ben üçüncüyüm diyordu zaten. Bremen istikrarsızlık kurbanı, Marseille zor grup; Shaktar ve Zenit'in ise çapı UEFA zaten.

Beni en çok üzen de Anorthosis oldu elbette. Güzel futbol meyvesini vermedi. PSV ise gün geçtikçe kötüye gidiyor. 3-4 yıl önce olsa gruptan elini kolunu sallayarak çıkardı. Basel de kendisini ciddiye almayan Barça'ya dua etsin; 0'dan kılpayı yırttılar...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

süprüz yazalım bari