22 Kasım 2008 Cumartesi

Herşey Kral için!


New York Knicks sonunda bombayı patlattı ve bir günde iki takas yapmayı başardı.

Takasları kıasca yazarsak;

New York
Gelen: Al Harrington, Cuttino Mobley, Tim Thomas ve Mardy Collins
Giden: Jamal Crawford ve Zach Randolph

Golden State Warriors
Gelen: Jamal Crawford
Giden: Al Harrington

Los Angeles Clippers
Gelen: Zach Randolph
Giden: Cuttino Mobley, Tim Thomas ve Mardy Collins


Öncelikle takası Knicks açısından değerlendirmek lazım zira en büyük hamleyi onlar yaptılar. Açıkcası bu sene fena gitmiyordu Knicks ve %50 galibiyet oranı olan bir takımın en skorer iki oyuncusunu bir günde takas etmesi pek mantıklı gelmiyor insana. Tabi bu iki skorer sizi istediğiniz hedeflere taşıyacak kalitede değillerse o zaman onları tutmak tamamen zaman kaybıdır. Peki o zaman bu yapılan hamle Knicks'e ne getirecek? Öncelikle 2010 yazında yaklaşık 30 milyon dolarlık kontratlardan kurtulacak ve ücret seviyesinin altına inebilecek ve 2010 da kontratı biten ve serbest kalacak oyunculara sulanabilecekler. Bu oyunculara göz atarsak:

Paul Pierce Boston Unrestricted F.A.
Jason Richardson Charlotte Unrestricted F.A.
LeBron James Cleveland Unrestricted F.A.
Josh Howard Dallas Unrestricted F.A.
Dirk Nowitzki Dallas Unrestricted F.A.
Tayshaun Prince Detroit Unrestricted F.A.
Shane Battier Houston Unrestricted F.A.
Ming Yao Houston Unrestricted F.A.
Kobe Bryant L.A. Lakers Unrestricted F.A.
Pau Gasol L.A. Lakers Unrestricted F.A.
Dwyane Wade Miami Unrestricted F.A.
Richard Jefferson Milwaukee Unrestricted F.A.
Michael Redd Milwaukee Unrestricted F.A.
Tyson Chandler New Orleans Unrestricted F.A.
Amare Stoudemire Phoenix Unrestricted F.A.
Tony Parker San Antonio Unrestricted F.A.
Chris Bosh Toronto Unrestricted F.A.
Andrei Kirilenko Utah Unrestricted F.A.
Dwayne Wade Miami Unrestricted F.A.
Caron Butler Washington Unrestricted F.A

Gerçekten birçok önemli oyuncunun ismini görebiliriz. Tabi en önemlileri LeBron James. Ancak bugün birçok takım 2010 için hazırlık yapıyor ve muhtemelen bazı takımların elleri boş kalacak. Eğer LeBron,Wade ve Bosh yakında kontratlarını uzatırlarsa açıkcası NBA önemli bir şekilde sarsılır ve dengeler acaip bir şekilde değişir. Yalnız bu takımlar içinde Knicks bulunduğu şehir sayesinde her zaman diğer takımlardan bir adım önde olacaktır.Kısacası takasın Knicks için uzun vadeli getirisi 2010 FA piyasası. Kısa vadede ise D'antoni'nin sevdiği tarzda bir uzun olan Al Harrington önemli katkılar yapacaktır. Ayrıca Mobley ve Thomas ile iki iyi şutör daha alıyor Knicks ki bunlarda D'antoni'nin oyun tarzına uyan oyuncular.

Golden State için ise gitmek isteyen Al Harrington'dan kurtuldular ve yerine Monta Ellis gelene kadar önemli bir katkı verecek bir oyuncu aldılar. Ancak Monta geldiktren sonra rotasyon iyice karışacak ve Golden State iyice kısalıcak.

Clippers için ise takas biraz anlamsız geldi bana. Bütün yatırımlarını uzunlara (Camby, Kaman, Randolph) verdiler ve Camby ve Kaman'dan birini takas etmezlerse yaptıkları bu takasın hiç bir anlamı olmaz. Randolph'un yanında Camby daha uygun durur bana göre. Artık Kaman'ı pivot ihtiyacı duyan bir takıma mesela Bulls gibi bir takıma takas ederek iki numaraya bir takviye yapmaları gerekiyor.

Bu arada Oklahoma City Thunder koçu P.J. Carlesimo sezona 1-12 lik bir başlangıç yapınca kovulmuş . Açıkcası ben kendisini NBA'in Carlos Queiroz'u olarak tanımlarım. Yani çok iyi bir yardımcı koç ancak çok kötü bir baş koç.

Hiç yorum yok: