3 Haziran 2012 Pazar

Portekiz Türkiye Taktik Tahtası

Ronaldo 10 km koşmuş, Almeida 7, Nani 15, Alves 40... İstatistik dediğimiz şey bu değildir. Bu bilgiler değerli bilgi olabilir ama bir sonuca bağlanırsa. Bu haliyle sek datadır ve bir anlam ifade etmez.
 Portekiz Türkiye maçına istatistiklerle ve değerli olduğunu düşündüğüm datalarla bakalım. Mavi işaretler Türkiye'nin şutlarını, kırmızılar Portekiz'in şutlarını gösteriyor. Sadece içi dolu olanlar gol.

Portekiz'in kaleyi tutan 10 şutu var, bu 10 şut için 27 şut denemişler. Türkiye'nin ise 5 şutu var ve şut yüzdesi çok sağlam: %80. Portekiz'in şut sayısından ziyade şut çektiği bölgeleri inceleyelim. Takım ağırlıklı soldan gelmiş. Bunda Cristiano'nun etkisi büyük. Bir önceki hazırlık maçında şutların çok büyük kısmı ceza sahası dışındandı ama bu maçta içeriden de çok denemişler. Bu Türkiye açısından çalışılması gereken bir nokta. Cezasahası içinden bu kadar şu çektirilmemeli.

Portekizli oyuncuların ortalama pozisyonları verilmiş. Bu, topla buluştuğu andaki ortalama pozisyonları. 2 numara Bruno Alves, 3 numara Pepe. Bu beklenen oyun. Portekiz, Türkiye karşısında baskın bir oyun oynamıştı ve bu tablo da bunu gösteriyor. Pepe ve Alves dışında neredeyse tüm takım rakip yarısahada oynamış.

6 numara Custodio. Oyuna sonradan girdi ve ortasahanın tek savunmacısı olarak görev yaptı. 4 numara Veloso da çok şaşırtmadı ama 11 numaralı Nelson aslında forvet. Nelson, oyunun son bölümlerinde Hugo Almeida ile değişmişti ama forvette değil de ortasahada görev aldı.

Beklerin hücuma katkısını net olarak gösteren tablo budur. 19 numara Lopes ve 5 numara Coentrao. Rakip yarısahadalar. Adeta birer açık oyuncusu gibiler. Zaten bu oyuncuların oyun tarzı da böyle. Özellikle Coentrao hücumcu bek olmasıyla popüler. Bunu da bu maçta göstermiş.

8 Moutinho ve 16 Meireles. Beklendiği gibi Moutinho daha hücumcu ve forvet üçlüsüne destek veren oyuncu. Bento'nun kafasındaki oyunda, onun kreatif özelliği büyük önem taşıyor. Amacı onun hücum özelliğinden biraz daha fazla faydalanmak.

7 Ronaldo ve 17 Nani. İdeal iki kanat oyuncusu. Hiza olarak da birbirine çok yakınlar. Geldik en tuhaf noktaya. Almeida 9 numara, Nani ve Ronaldo'dan daha geride. Sırf bu görüntüsüyle dahi ideal striker olmadığını söyleyebilirim. Oynadığı bölge forvet arkası bölgesi.

Peki bu 23 numara kim? Helder Postiga. son 5 dakika sahada olduğunu söylemekte fayda var. O cezasahası içindeki diğer kişi de bizim Q7. O da maça girdikten sonra, kanat oyuncusundan ziyade forvet oyuncusu gibi sahadaydı.

Portekiz, en azından bu maçta sahaya iyi yayılmış görünüyor. Belki skora değil ama maça hakim olan Portekiz'di. Dağılım da iyiydi. Göze batan sadece Almeida. Onun dışında en karışık olması beklenen orta 3'lü dağılımı bile çok yerindeydi. Bekler ve kanat forvetler de çok iyi yer almışlardı. Burada ikinci önemli nokta bu oyuncuların ne yaptığı. Özellikle şut dağılımı, en azından son topta başarılı olamadıklarını gösteriyor. Volkan'ın hakkını da teslim edelim.

Hiç yorum yok: