1 Eylül 2013 Pazar

Beşiktaş 2-0 Gaziantepspor / "Takım" oluyor

 
Hazırlık döneminde maç kazanamamasıyla gündeme gelen Beşiktaş, ligde üçte üç yaparak beklenmedik bir başlangıç yaptı. Sezon öncesi Beşiktaş'ın fikstürüne bakıp puan hesabı yapan biri 9 puan yazabilirdi bu üç haftaya ama bu iyimser bir tercih olurdu. Bugün Beşiktaş iyimser tercihlerin futbolunu oynuyor.

Gaziantepspor maçının çok zor geçeceğini düşünmüyordum. İlk iki haftada çok iyi görüntü çizmedi ve dar kadro problemi ile karşı karşıyaydı. Sağ beki yoktu, transferler istediği gibi gitmemişti, Muhammet yeni dönüyordu ve hocası tribündeydi. Üstelik Beşiktaş da formdaydı.

Atiba sol beke çekilmiş, Oğuzhan ilk 11'deydi. Biliç hak edene formayı veriyordu. Oyuna girdiği zaman, takımın hücumuna büyük destek veren Oğuzhan ilk 11'e alınmış ve Tromso maçında sol bekte görev alan Atiba beke çekilmişti.

Beşiktaş muazzam baskılı oynamıyor ama oyunun kontrolünü sağlıyor. Takımın en büyük artısı yardımlaşarak oynaması. Gökhan Töre'yi çok kez savunmada görüyoruz. Fernandes top kovalıyor, Olcay hücum oyuncusu olmasına rağmen müthiş pres yapıyor.

Savunma dörtlüsünden sol bekin değişmesi muhtemel. Orta ikili ise şimdiye kadar hep aynıydı. Geçen yıl hiç kullanılmayan Escude ilk 11'de ve sürekli oynatılıyor. Franco'nun durumu nedir bilmiyoruz ama sakarlıklara da son verildiğinde Sivok Escude iyi ikili olur. Veli savunma görevini çok iyi yerine getiriyor. Veli'nin varlığı Oğuzhan'ı da, Fernandes'i de rahatlatıyor.

Fernandes'in savunmada oyun kuran kimliğinden, ileride oyun kuran kimliğine geçişi takımın hücumunu zenginleştiriyor. Portekizli hücumda hem kolay adam eksiltebiliyor, hem de araya attığı toplarla takımı ciddi pozisyona sokuyor. Fernandes'in hatalı pas sayısı fazla olabilir ama bu "key pass" dediğimiz asist olabilecek pozisyonu denediğinden.

Töre ve Olcay da bugün iyiydi ama özellikle Olcay için çok başarılı bir maç diyemeyiz. Töre, ona göre daha verimliydi. Almeida ise önceki maça göre daha iyi olsa da hala aranan forvet değil. Yine de iyi bir Almeida Beşiktaş için faydalı olur. Sakatlık problemi yaşamayan ve kafasındaki sorunları bitirmiş bir Portekizli...

Gaziantep, ikinci yarı daha diri olsa da hücumda zayıf kalıyordu. Savunmada da pek güçlü olduğu söylenemez. Bu sebeple maçın rahat geçmesi normaldi. Oğuzhan ikinci yarıda açılan Gaziantep'i bitirecek paslar attı ama gol gelmedi. Bugün gelmez, yarın gelir. Genç oyuncunun bunları denemesi ilerisi için umut verici. Oğuzhan, Beşiktaş için özel bir oyuncu.

Her şey bir kenara Muhammed'in frikik girseydi keşke...

1 yorum:

deepman dedi ki...

maça gittim. bilic'in ikinci yarıdaki defansif anlayışı ile futbol oynatışını herhnangi bir Türk hocadan farklı bulmadım. Farklı değilse neden Bilic?