23 Nisan 2013 Salı

Gizli Kahraman: Carrick

Şampiyonluklarda ve başarılarda genelde hücum oyuncularının adı geçer. Onlar ön plandadır. Bütün maç yatan ama son dakikada gol atan bir forvet oyuncusu taraftarın gözünde daha değerlidir mesela.
 
Yılın futbolcusu seçilirken avantajlı adamlar hücum oyuncularıdır. Herhangi bir ödüle bakın tarih boyunca en çok kimler kazanmış. Nadiren savunmacılar ödüle layık görülmüştür. Muhtemelen o savunmacılar da hem çok kalitelidir, hem de kariyer zirvesi yapmıştır o dönemde. Taraftarın da, bu tip ödülleri veren kurumların da, sponsprların da gözünde güzel duranlar hücumculardır.
 
Ancak teknik direktörler için aynısını söylemek çok kolay değil. Sir Alex Ferguson Cantona'yı, Beckham'ı, Ronaldo'yu çok över ama onun gözünde Keane'in yeri bir başkadır mesela. Oo efsane 90'lar jenerasyonunun en temel taşı olarak Keane'i gösterir İskoç hoca. Keane, kariyeriyle ve yaptıklarıyla ön plana çıkabilen isimlerden biridir.
 
Bugün yine ismi fazla telaffuz edilmeyen bir oyuncu var Manchester'da. Kırmızı Şeytanlar'ı yakından takip edenler onun ne kadar özel biri olduğunu bilir ama takımı çok yakinen tanımayanlar Michael Carrick'e hak ettiği değeri vermez. Bugün çok açık ve net söyleyebilirim ki 20. şampiyonlukta en çok payı olan 2-3 futbolcudan biri Carrick'tir. Şampiyonlukta Robin van Persie'den daha az emek sahibi değildir, takım için daha az değerli değildir.
 
Özellikle bu sezon gösterdiği performans ile kariyer zirvelerinden birini yapmıştır İngiliz oyuncu. Bunun ödülü olarak da PFA yılın futbolcusuna aday gösterildi Carrick.
 
Carrick için sıradan bir orta saha demek yanlış olur. Manchester'ın geri dörtlüsünün önündeki isim takımın savunmadan çıkarken başvurduğu ilk oyuncu. Geriden oyunu kuran isim Carrick, diğer bir tabirle topun Rooney ve Kagawa gibi oyunculara taşınmasında elçi. Bu bölgenin oyuncusu, bir takım için çok önemli. Modern futbolda bunun farkına varan hocalar buraya nitelikli oyuncu alıyorlar, henüz farkına varmayanlar da savunmacıyı oturtuyor oraya.
 
Carrick'in bu sezon pas yüzdesi %88. Toplam pas olarak bakıldığında ise bu sezon şu ana kadar Avrupa'nın en iyisi konumunda. Xavi, Iniesta ve Pirlo gibi isimlerden bile daha fazla pas yapmış. Üstelik bu sezon geçtiğimiz yıllara nazaran daha çok çıkıyor hücuma. Rakip yarı alanda, forveti besleyecek paslarının oranı da artmış görünüyor. İngiliz oyuncu sadece savunmadan top çıkarmakla kalmıyor, hücumda da etkin rol oynuyor.
 
Carrick bu sezon Manchester'ın en çok pas yapan oyuncusu, aynı zamanda en çok top çalan 4 oyuncusundan biri. Sir Alex'in daha fazlasını istediğini sanmıyorum.

Hiç yorum yok: